RAMAZAN GÜNLÜKLERİ / KAPTAN

 

Efendim.

Bu deryanın içinde, Muhammed ismini Ümmetin kıyılarına dalga dalga yazıyor kalemim. Yokluğunda gözyaşlarını içine akıtmış nice denizlerden geçtim. Rabbimi zikreden nice sesler duydum bu sonsuzlukta. Senin adına sarılıp nice fırtınalardan döndü bu aciz ellerim. Biz içinde sen olan gemileri terk etmeyen ümmetiniz.

Efendim. Biz  bu derya içinde balığın karnından Yunus’ları beklerken, mazlum bebekler vuruyor annesiz kıyılara. Efendim, bu kıyıların Aylan’ı karıştı mı kevserin saçlarına. Babasının ellerinden kayıp gitmece oynayan o çöl yetimi Aylan tutundu mu sana efendim. Ah o cansız ayaklarında yeni ayakkabılarıyla kumsaldan kaldırdığımız ceylan.

Ah! O Kovası ve küreğiyle kumları değil kendi toprağını kazan cennet serçesi. Babasına koşacak ayaklarında ne can bıraktık, ne de bir akşam sofrasında ekmeğe uzanan ellerinde heyecan.

Bizim tabağımızda türlü meyvelerden şölen, onun biberonunda yarım bırakılmış şehadet şerbeti. Biz pamuklara sardık evlatlarımızı da bir Aylan’a kaldı eskimiş kefen. Biz, oyun yerleri aradık evlatlarımıza da bir Aylan’a kaldı mezar yerleri. Biz de babayız Efendim. Biz o sahilde kumdan kaleler yaparken evlatlarımıza Bir Aylan’a kaldı şehrin sâla okunacak minareleri.

Efendim. Bir dalgaların bir de zalimlerin vurduğu mazlumlar kıyısındayız. Bir gün bitecek olan ömür kıyısındayız. Rabbin rahmetinin bereketi bu derya içinde acizliğin kıyısındayız. Ruhum, Allah için dökülmüş gözyaşlarına Nuh’un adıyla seslenmekte. İçinde senin adın olan bütün dalgalar  taşlaşan kalplerimize vursun ki, kıyılardan ölü serçeler toplamayalım.

Efendim. Rabbimi zikreden nice sesler duydum bu sonsuzlukta. Senin adına sarılıp nice fırtınalardan döndü bu aciz ellerim.

Rabbim içinde  adının merhametinin , rahmetinin olduğu gemileri bize terk ettirmesin. Rabbim ekmeğimizin helal, alın terimizin hak olduğu gerçeğini senin Emin sıfatınla şereflendirsin Efendim.

Tatlının acıya karışmadığı bu derya gibi, orucumuza da öfkenin, hasedin acısı karışmasın Efendim.  Ve Senin adınla açılmak, Yatağında sessiz akan ırmağın kevsere karışma sevinci gibi.

Efendim bugünlük bu kadar seninleyim.